Dzień Liczby Pi w Szkołach Pro Futuro

14.03.2017 roku szkoła Pro Futuro świętowała Dzień Liczby Pi. Jak co roku uczniowie obserwowali przygotowania do tego święta i oczekiwali go z niecierpliwością. Wiele zwiastunów, które można było obejrzeć w Internecie, zapowiadały wielkie atrakcje.

W tym roku szkolne klasy zamieniły się w pokoje zagadek. Cała społeczność szkoły z II i III etapu została podzielona na grupy mieszane i w tych grupach uczniowie wspólnie pracowali, aby zdobyć potrzebne karty do rozwiązania zagadki finałowej i zdobyć z każdego pokoju ukrytą liczbę, która przybliżała grupę do wygranej. Uczniowie mogli się zmierzyć w:

1. Pokoju Brył – obliczanie pola powierzchni i objętości bryły, którą grupa sama musiała sobie zbudować według instrukcji.
2. Pokoju Rzutów – grupy musiał odtworzyć za pomocą Kości Gracjana zakodowane bryły i rozwiązać zagadkę.
3. Pokoju Lokat – uczniowie szukali różnicy pomiędzy procentem prostym, a procentem składanym
4. ESCAPE ROOM – zamknięty pokój, z którego żeby się wydostać uczniowie musieli znaleźć cztery cyfry potrzebne do otwarcia kłódki od walizki, w której był klucz do drzwi. Zadania były różne i wymagały współpracy całej grupy – czas był ograniczony.
5. Pokoju Japońskim – pod okiem pana Macieja Lewickiego grupa musiała rozwikłać japońską zagadkę i między czasie rozwiązać zagadkę matematyczną ukrytą na boisku.
6. Pokoju humanistycznym – Między Wersami – tym razem zadanie z języka polskiego i oczywiście pani Marta Tondera. Wynikiem pracy w tym pokoju były wiersze i piosenki napisane samodzielnie przez grupy – efekt mogliśmy podziwiać podczas finału na sali gimnastycznej.
7. Pokoju historycznym – tutaj pani Karolina Sternik zamieniła swoją salę na tajemniczy grobowiec, gdzie uczniowie zmierzyli się z zagadkami historycznymi i… szukali mumii.

Uczniowie dzielnie walczyli, wspierali się wzajemnie i pomagali sobie. Przy okazji nawiązywali znajomości i kontakty z kolegami i koleżankami z innych klas, integrując całą społeczność szkolną.

Ostatecznie wszystkim grupom udało się rozwiązać zagadki i wrócić na salę gimnastyczną, gdzie nastąpiło podsumowanie konkursu i wskazanie zwycięzców.

Tradycją już jest, że tego dnia uczniowie w nagrodę otrzymują magiczne kupony – te już niedługo trafią w ich ręce ????

Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Jolanty Krawczyk – Borkowskiej za wyrażenie zgody na przeprowadzenie imprezy w szkole, oraz dla zaangażowanych nauczycieli: p. Marty Tondery, p. Karoliny Sternik oraz p. Macieja Lewickiego.

Zapraszamy też do obejrzenia obszernej relacji z imprezy ????

Robert Baca
nauczyciel matematyki