logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

Irish Day – Dzień Irlandzki w Pro Futuro

W Dniu Irlandzkim w Pro Futuro gościliśmy ZESPÓŁ ANAM NEA RIAM, w skład którego wchodzi pan Jacek Kużmicki, który pisze teksty i śpiewa oraz pan Marcin Wortman, który gra na skrzypcach i śpiewa. Dla naszych gości, Irlandia jest krajem fascynującym, zaskakującym i urzekającym. Nasi goście opowiadali nam o zwyczajach i tradycjach irlandzkich, tańcu i muzyce celtyckiej.
 
Miejsce obchodów Dnia Irlandzkiego było udekorowane plakatami wykonanymi przez uczniów klas 4-6 i gimnazjum, które przedstawiały informacje związane z obchodami Dnia Św Patryka – patrona Irlandii, narodowym symbolu – koniczynce i kolorach flagi – zielonym, białym i pomarańczowym. Mogliśmy również znaleźć informacje o deszczowej i wietrznej pogodzie w Irlandii, irlandzkich gustach kulinarnych, poznaliśmy przepis na zupę cebulową ,gulasz i Irish coffee. Po uroczystości Dnia Irlandzkiego uczniowie klas starszych zostali zaroszeni na projekcję filmu 'Michael Collins' i dyskusję związaną z filmem.
 
Przedstawiamy wam recenzję filmu. 
 
Rezyseria: Michael Collins
Występują: Liam Neeson, Julia Roberts, Alan Rickman.
 
Doborowa obsada, oryginalna treść, pouczająca wymowa czynią ten film bardzo ciekawym. Niestety zawiera on sceny przemocy, wiec wymaga oglądania z osobą dorosłą. Opowiada mało znany, acz bardzo ważny fragment historii kraju, o którym Polacy wiedza niewiele, a który jednak zaczyna odgrywać coraz większą rolę w Unii Europejskiej – Irlandii. Tym fragmentem jest powstanie IRA i Irlandii oraz wewnętrzne rozgrywki po uzyskaniu niepodległości. Niestety przesłanie filmu nadal aktualne – nie chcemy przemocy, potępiamy terroryzm, ale wciąż na świecie dzieją się rzeczy, które stawiają ludzi przed dramatycznymi wyborami, dalekimi od czarno-białych schematów. Film zwraca również uwagę na odwieczny paradoks, dotykający walczących o wolność – jak trudno utrzymać jedność po zwycięstwie. Do zalet "Michaela Collinsa" należy także uroczy irlandzki akcent, dzięki któremu widz otwiera się na bogactwo języka angielskiego Dzięń Irlandzki w Szkole Podstawowej Obchodów dnia Irlandii w klasach I-III szkoły podstawowej nie powstydziłyby się szkoły w Irlandii. Dzieci ubrane w zielone stroje w przepięknych kapeluszach zachwycały bogactwem kolorów i pomysłów.
 
Organizatorzy konkursu w 15 różnych kategoriach na najpiękniejszą koniczynkę – symbol Irlandii, mieli nie lada kłopot, aby wyłonić zwycięzców. Autorem kategorii w konkursie 'Shamrock contest' oraz dyplomu dla uczniów był Mr Benjamin Burg.
 
Shamrock contest:
1. The largest 
2. The smallest 
3. The most green 
4. The least green 
5. The funniest 
6. The most serious 
7. The most creative 
8. The most colorful 
9. The most symmetric 
10. The most mysterious 
11. The most unusual 
12. The most decorative 
13. The brightest 
14. The most graphic 
15. The most Irish 
 
Pomysły twórców koniczynek przeszły najmilsze oczekiwania.
 
Przebojem dnia okazał się także tort w kolorach narodowych Irlandii tzn. zielonym, białym i pomarańczowym. Wspaniale poradziły sobie uczennice I klasy gimnazjum prowadząc lekcje dla klas II-III SP. Opowiedziały młodszym koleżankom i kolegom o Świętym Patryku – patronie Irlandii, zwyczajach związanych z obchodami jego święta , a także o samym kraju. Ich opowieści zilustrowane zostały pięknymi plakatami przygotowanymi przez uczniów klasy IV.
Zdjęcie do artykułu

irish.gif

Comments are closed.