Relacja z wizyty Pani Profesor Barbary Erazmus

11 maja naszym gościem była Pani Barbara Erazmus, specjalista w dziedzinie fizyki jądrowej, pracownik CRNS i CERN we Francji. Pani Profesor, wraz z doktorantami Politechniki Warszawskiej przybliżyła dzieciom wiedzę m.in. na temat początków powstania wszechświata, przeprowadzanych obecnie doświadczeń, ale nie tylko. Oto co na temat spotkania piszą nasi uczniowie:

"Pani Barbara Erazmus przyjechała do nas z Francji, aby opowiedzieć nam na czym polega zadanie LHC (Large Hadron Collidor). Są tam przeprowadzane doświadczenia związane z początkiem kosmosu.
Gdy tylko zadzwonił dzwonek, wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, spotkaliśmy tam dwóch studentów z wydziału fizyki oraz Panią Barbarę. Na początku Pani Barbara na przywitała, a następnie zaczęła opowiadać nam o cząsteczkach, które mogły stworzyć kosmos. Są to hadrony, Pani Barbara opowiadała nam wiele rzeczy o LHC oraz o Alice, w której pracuje. Pokazała nam zdjęcia LHC oraz animacje przedstawiające symulacje zderzania się cząstek. Po tej bardzo ciekawej lekcji mieliśmy dużo więcej wiedzy na ten temat. Po przerwie uczniowie wydziału fizyki pokazali nam prezentację, czy warto zostać fizykiem i jak to zrobić, by dostać się do CERNu."

Ewa, klasa 5

"W piątek 11.05.2012r. mieliśmy zaszczyt spotkać się z Panią Barbarą Erazmus. Na sali gimnastycznej Pani opowiadała o swojej pracy. Pracuje ona na granicy Francji i Szwajcarii. Opowiadała o wszystkim, co nas otacza i o Wielkim Zderzaczu Hadronów. Studenci opowiedzieli jak wygląda ich praca. Pod koniec daliśmy Pani i doktorantom kwiaty. To były bardzo ciekawe zajęcia."

Tosia i Melania, klasa 5

Cieszymy się bardzo, iż piątkowe przybycie naszych gości wywołało ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich podzielą los Pani Barbary i zostaną naukowcami światowej sławy.

Marek Malesa

Więcej zdjęć w galerii