Warsztat pt. „Wiara w siebie”

Wczoraj, 16.11.2015 zorganizowałyśmy z Panią Ewą Waśkiewicz kolejny warsztat dla klasy 🙂 Pani Ewa chce być obecna przy swojej klasie, dlatego towarzyszy nam podczas warsztatów, co dzieciom się bardzo podoba 🙂

Temat warsztatów to tym razem "wiara w siebie".

Pytałam dzieci czym ona dla nich jest.

Padały takie odpowiedzi jak:
  • to motywowanie samego siebie
  • nie poniżanie siebie, nie dowalanie sobie kiedy i tak idzie źle
  • nie poddawanie się prędko
  • poczucie, że jest się wartościową osobą
Rozmawialiśmy o tym, że aby uwierzyć w siebie, bardzo pomocne jest aby ktoś inny też wierzył w nas, dlatego zrobiliśmy małą "rundkę dobrego słowa" i każda osoba miała za zadanie powiedzieć coś pozytywnego o osobie siedzącej po lewej stronie 🙂 Było bardzo miło i integracyjnie.

W drugiej części warsztatu pokazałam dzieciakom film „Cyrk motyli”, gdzie główną rolę gra Nick Vujicic – niezwykły człowiek, który urodził się bez rąk i nóg, a mimo wszystko swoją pasją życia inspiruje

miliony. Jest żywym świadectwem tego, że nawet wielkie nieszczęścia, jakie nas spotykają można wykorzystać, aby podnosić na duchu innych. Jak mówi Nick: „I change walls into doors” – zmieniam mury w moim życiu w drzwi, pokazuję ludziom, że Twoje ograniczenia mogą paradoksalnie stać się Twoją siłą.

To osoba, w którą zarówno bardzo uwierzyli inni jak i on sam w siebie, dzięki czemu odniósł wielkie zwycięstwa.

Dzieciom bardzo podobał się film, zachęcam Was drodzy Rodzice do obejrzenia, gdyż jest do świetna inspiracja zarówno dla Małych jak i Dużych.

Po filmie uczniowie pracowali w grupach zastanawiając się – co Willemu (czyli bohaterowi filmu) pozwoliło uwierzyć w siebie. Potem uczniowie prezentowali swoje pomysły przed całą klasą.

Niektóre odpowiedzi były fantastyczne. Przykładowo: „Will uwierzył w siebie, ponieważ jego przyjaciele pozwolili mu na samodzielność, nie byli nadopiekuńczy, kiedy widzieli, że poradzi sobie o własnych siłach.

Nie zostawili go kiedy naprawdę potrzebował oparcia.

Zaprosili go do cyrku, w którym nie wystawiało się 'dziwolągów' na pośmiewisko, lecz pokazali mu jego silne strony i dali szansę zachwycać innych".

Podczas warsztatów klasa pracowała bardzo ładnie. Jestem z nich zadowolona.

Towarzyszę uczniom także jako obserwator na lekcjach i bieżące wsparcie na przerwach, w ramach potrzeb 🙂

Do galerii załączam tylko dwa zdjęcia, bo sama byłam na tyle zaabsorbowana  pracą dzieci, że zdążyłam je zrobić tylko podczas oglądania filmu 🙂

Julia Kawalec,
psycholog szkolny PRO FUTURO