Kończy się rok szkolny, czas na podsumowania, bilanse, rachunki sumienia …

Kończy się rok szkolny, czas na podsumowania, bilanse, rachunki sumienia.
Czas mija nieuchronnie i kolejny rok szkolny mamy za sobą. Chciałabym dokonać podsumowania tego wszystkiego, co w tym roku udało się osiągnąć wszystkim tym, którzy uczestniczyli w zajęciach z języka francuskiego. Rozpoczęliśmy naukę do konkursu „Zakręcona Wieża Eiffel’a”. Pomysłów nie brakował; Pluszowa Wieża Dagmary Szkarłat, Liczbowa Ewy Tomkowskiej, Malutkie Wieżyczki Zuzi Kajzer, Słomkowa Wieża klasy IV, Roztańczona Marcina Pytkowskiego, oraz z „Długą Żyrafią Szyją” Anny Szelembaun. KONKURS WYGRAŁA DAGMARA SZKURŁAT!!!
Kolejny konkurs „Mój region Francji”. Weronika Wojtach zachęcała do odwiedzania Normandii i wzgórza Saint-Michel, Małgosia Czaplicka chętnie zwiedziła by Zamki nad Loarą , Nora Kovacs wybrała egzotyczną podróż do Polinezji Francuskiej, a Piotr Bratosiewicz opowiadał o luksusowych uciechach Lazurowego Wybrzeża.
Dzięki Adeli Podgórskiej zapachniało lawendą prowansalską, a Marta Urban nie oparła się urokowi dzikiej Korsyki, która zawsze przywodzi na myśl Wielkiego, Małego Francuza uwielbianego przez pana Mariusza Wolskiego.
Zachwycaliśmy się również kuchnią francuską, naleśnikami z Bretanii, couscousem z krajów Maghrebu, zupą rybną z Marsylii oraz bigosem z Alzacji.
Sami przygotowaliśmy sałatki i menu kulinarne , wzorując się na francuskich przepisach.
Wszystkim ciekła ślinka.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (le Noël) jak i Wielkanocnych (les Pâques) tworzyliśmy wystawy kartek świątecznych.
Najoryginalniejsze zrobiły uczennice klasy V: Weronika Wojtach, Marta Urban oraz Savana Perlińska.
„Francuzi” podczas roku szkolnego stworzyli wiele prezentacji multimedialnych (Power Point).
Oto kilka z nich:
„MÓJ ZABYTEK PARYŻA”
„FRANKOFONIA” z okazji dnia Frankfonii, 20 marca
„UNIA EUROPEJSKA” z okazji 9 maja, Dnia Unii Europejskiej
„EDITH PIAF ” po obejrzeniu filmu: „Niczego nie żałuję” 1 czerwca w kinie Femina
„CELINE DION ” po obejrzeniu reportażu DVD „Je ne vous oublie pas”.
„SZANZE LIZE”projekt multimedialny klasy czwartej na podstawie piosenki „Champs Elysées”.

Klasa czwarta wzięła również udział w konkursie recytatorskim, przedstawiając piękny wiersz o rzekach Francji.
18 i 19 czerwca Zuzia Kajzer, Marysia Hryniewicz, Ewa Tomkowska, Michał Comerlatti, Piotrek Bratosiewicz oraz Dagmara Szkarłat zdawali międzynarodowy egzamin z języka francuskiego ( DELF-Dyplôme d'etudes en langue française )w Instytucie Francuskim w Warszawie. Jest to certyfikat potwierdzający znajomość języka francuskiego, uznawany wszędzie na świecie. Czekamy na wyniki!!!
Kolejny rok szkolny za nami….było sympatycznie, deszczowo, burzowo, kolorowo, pochmurnie czasem ciężko………….jak to w życiu.
Wszystkim moim podopiecznym dziękuję za współpracę, w roku szkolnym 2006/2007 w tym Piotrkowi Bratosiewiczowi i Dagmarze Szkarłat, życząc sukcesów na polu francuskojęzycznym już w innej szkole.
A innym mówię do zobaczenia po wakacjach!

Magdalena Mazurkiewicz
francja.jpg