JĘZYK POLSKI ? PODSUMOWANIE NAUKI O JĘZYKU

Zbliżamy się do końca roku szkolnego i podsumowania pracy na lekcjach języka polskiego. Dla uczniów klas czwartych był to czas zarówno trudny, jak i niezwykle znaczący. Im wcześniej są wykształcone w dzieciach dobre nawyki, cenne umiejętności uczenia się w ogóle oraz zdolność do budowania poczucia własnej wartości poprzez pokonywanie trudności, stawianie czoła wyzwaniom, tym lepszymi plonami będziemy się cieszyć (Nauczyciele, Rodzice i – co najważniejsze – Uczniowie) później.

Bardzo ważne jest rozwijanie u uczniów świadomości językowej poprzez rozmawianie z nimi o samym języku, unaocznianie im praktycznego zastosowania omawianych w szkole zagadnień, wskazywania na codzienne korzyści płynące z wiedzy nabytej na lekcjach języka polskiego i z posługiwania się poprawną polszczyzną.

Przecież to, że nie jest łatwo nie znaczy, że nie jest przyjemnie, ciekawie i pięknie. Tak jak język polski – trudny, ale jaki piękny!

Gorąco zachęcam do przeczytania pracy mojej uczennicy Heleny – jeszcze czwartoklasistki, która dużo lepiej, dokładniej i bardziej wiarygodnie podsumowuje naszą naukę o języku i nie tylko…

Marta Tondera.

m_tondera.jpg