logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

2006 Rokiem Języka Polskiego

Aby język giętki Powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…) J.Słowacki. Najstarsze zdanie zapisane w całości po polsku pochodzi XIII wieku. Znajduje się ono w napisanej po łacinie kronice klasztoru w Henrykowie pod Wrocławiem, spisanej przez Cystersów i brzmi: Daj ać ja pobruszę, a ty pocziwaj. Oznacza to Daj, teraz ja pokręcę żarnami, a ty odpocznij – tak miał powiedzieć Czech o imieniu Boguchwał do swojej niezdarnej żony mielącej zboże.
Dziś nasz język liczy kilkaset tysięcy słów. Iloma posługujemy się na co dzień? Czy mówimy pięknie i poprawnie? 
        Odpowiedzią są różne ogólnopolskie działania na rzecz polszczyzny. Od kilku lat wybiera się Mistrza Mowy Polskiej, od kilku lat organizuje się Ogólnopolskie Dyktando. Od dziś tych akcji będzie o wiele więcej, gdyż 2006 to Rok Języka Polskiego!!! Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z grudnia 2005r. weszła wżycie! To 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego uroczyście ogłoszono rozpoczęcie obchodów.
        My zainicjowaliśmy je już w styczniu konkursem recytatorskim Niektórzy lubią poezję… Tradycją naszej szkoły stało się promowanie uczniów, którzy dokładają wielu starań, aby pisać poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.  Czy reprezentujący nas posłowie także posługują się bezbłędnie językiem ojczystym? Mogliśmy się przekonać, oglądając relację z parlamentarnego dyktanda, którym rozpoczęto ogólnopolskie obchody.
        Nasi uczniowie zmierzyli się z przygotowanym specjalnie dla nich tekstem, którego stawką było przejście do kolejnego etapu, a w perspektywie uzyskanie tytułu mistrza orografii w wojewódzkim konkursie. Wprawdzie autorem dyktanda nie był prof. dr hab. Andrzej Markowski, ale nasza polonistka, pani Mariola Kudytyn-Mroczek, która zadbała o to, aby tekst był najeżony ortograficznymi pułapkami. Na jednej kartce znalazło się wszystko, co kryje w sobie polska ortografia. Niewielu pokonało niespodzianki.
A oto najlepsi:
 
laureatką z grona gimnazjalistów została nasza humanistka, Dagmara Szkurłat (kl. II)
II zajął Przemek Janik (kl.III)
III zdobył Paweł Gawenda (kl.II).
Laureatem szkoły podstawowej został Olaf Sota (kl.VI)
II miejsce zajęła Adela Podgórska (kl.IV)
III – Grzegorz Oliszewski (kl.V).
(zdjęcie z uczennicą)
 
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy znajomości zasad pisowni polskiej!!!
Zdjęcie do artykułu

orzel.jpg

Comments are closed.