Konkurs przeznaczony dla wszystkich uczniów Pro Futuro – szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczcijmy wspólnie Święto Flagi Narodowej!
Konkurs polega na stworzeniu techniką dowolną plakatu lub herbu (awatara) przedstawiającego Flagę Narodową. Najważniejszym elementem pracy ma być Flaga. Praca może przedstawiać Flagę, w różnych momentach historycznych i sportowych lub stanowić rodzaj własnego opracowania herbu w barwach narodowych z symboliką związaną z tradycjami i historią narodową.
Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas akademii z okazji Święta 3 Maja, a najlepsze nagrodzone.
Termin oddania prac: 4 maja 2009
Organizatorzy:
Jadwiga Mogilnicka i Grzegorz Pasieka
FLAGA POLSKI – rys historyczny
Na fladze barwy narodowe obecne są w postaci dwóch pasów równej szerokości, z których górny jest biały, a dolny czerwony. Są to barwy pochodne od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy herbowej. W przeszłości kolejność barw była różna, używano zarówno flag biało-czerwonych jak i czerwono-białych.
Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Mają one jednak dużo starsze korzenie. Sięgają średniowiecza – już w XIII wieku biały orzeł umieszczony został przez książęta piastowskie w czerwonym polu tarczy herbowej. Od tej pory zmieniającemu się stale wizerunkowi orła zawsze towarzyszyły biel i czerwień. Z czasem kolory te uzyskały samodzielne znaczenie w symbolice narodowej. Zaczęły się one pojawiać na tarczach i chorągwiach rycerskich, proporcach husarskich i sztandarach wojskowych. W pierwszej połowie XVIII wieku do umundurowania wojskowego wprowadzone zostały białe kokardy, symbolizujące przynależność państwową wojska. W chwili wybuchu powstania listopadowego zmieniono barwę kokardy wojskowej na biało-czerwoną. Biel oznaczać miała dobro i czystość dążeń narodu polskiego, czerwień – dostojność, majestat i potęgę władców polskich. Odtąd barwy biało-czerwone uznane zostały za barwy narodowe.