Wtorkowe popołudnie 14 listopada obfitowało w wiele wrażeń i niespodzianek. Wszystko to za sprawą projektu ProAfryka, który szkoła Pro Futuro zrealizowała wspólnie z fundacją Simba Friends. Szkołę odwiedził rodowity tanzańczyk Stev, który w klasach gimnazjalnych przeprowadził lekcje w języku angielskim.
Młodzież miała niepowtarzalną okazję usłyszeć wiele ciekawostek i informacji o Tanzanii.
Szkolny korytarz dużego budynku zapełniły zdjęcia zrobione przez wolontariuszy w czasie podróży po Kenii i Tanzanii. U maluchów powstała galeria prac plastycznych, które uczniowie wykonali na konkurs pt. „Pocztówka z Safari”. Pomysłowość i sposób wykonania bardzo mile zaskoczył jury. Drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, a dyplomy i wyróżnienia powędrowały do:
Julki, Maćka, Karoliny, Dominiki, Zuzi z klasy 2b
Natalki, Weroniki z klasy 2a
Grzegorza z klasy 6
Ani i Moniki z klasy 2GA
Po obiedzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez wolontariuszy fundacji. Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże, w związku z czym, musieliśmy podzielić uczniów na cztery grupy. Każda z nich uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, tanecznych, plastycznych i warsztatach globtrotera.
Warsztat kulinarny cieszył się największym zainteresowaniem. Naszym zadaniem było przygotować ciasto i upiec ciastka mandazi. Dla zainteresowanych podajemy przepis:
Mandazi
popularne w Afryce wschodniej ciastka
przypominające nasze pączki
Składniki:
• 1 szklanka ciepłej wody
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 4 szklanki mąki
• 1 szklanka cukru
• 1 łyżeczka cynamonu
• 1 łyżeczka imbiru
• 2 łyżeczki masła, margaryny lub oleju roślinnego
• 1/4 szklanki mleka
• 1 jajko, lekko rozbełtane (opcjonalnie)
• szczypta soli
• olej do smażenia
Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki wymieszać razem w misce tj. mąkę, proszek do pieczenia, cukier, przyprawy.
2. W odrębnym naczyniu wymieszać ze sobą wodę, masło (margarynę lub olej), mleko i jajko. Dodawać stopniowo te składniki do mąki, ugniatając ciasto (zamiast mleka i jajka należy użyć wody jeśli potrzeba).
3. Składniki ugniatać do momentu uzyskania jednolitego ciasta ok. 15-20 minut. Odczekać kilka minut.
4. Rozwalkować ciasto na placek grubości ok. 0,5 cm
5. Podzielić ciasto na małe trójkątne kawałki.
6. Doprowadzić kilka szklanek oleju do wrzenia. Smażyć kawałki ciasta głęboko zanurzone w gorącym oleju, przewracając je kilka razy do momentu uzyskania złotobrązowego koloru. Smażyć za jednym razem tylko taką ilość ciasteczek, która nie pozwala stykać się im ze sobą. Odsączyć na bibułce. Podawać ciepłe.
Zaczęliśmy od gimnazjalistów, którzy po zapoznaniu się z przepisem rozpoczęli żmudną pracę wyrobienia ciasta. Dużym problemem okazało się odmierzenie właściwych proporcji i kolejność wykonania. Po 30 minutach powstały dwie miski ciasta. Po gimnazjalistach przyszła kolej na klasy 4-6 SP. W tej grupie dzięki pomocy wychowawców prace przebiegały znacznie lepiej. Odpowiednia organizacja pracy i przestrzeganie przepisu zaowocowało idealnym ciastem, które przejęły dzieci z klas młodszych. Ich zadaniem było rozwałkowanie ciast, wycięcie ciastek i pieczenie pod okiem nauczycieli . Ciasteczka okazały się wielkim hitem, rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Unoszący się aromat imbiru i cynamonu zachęcił do degustacji również rodziców.