Pod koniec lutego klasy gimnazjalne wybrały się do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w ramach wzbogacenia swoich zasobów potrzebnych do zrealizowania webquestu pod tytułem "Mniejszości etniczne w Polsce". Gimnazjaliści obejrzeli między innymi wystawę „Czas świętowania w kulturach Polski i Europy” – największa i najważniejszą wystawę w przeszło 125-letniej historii Państwowego Muzeum Etnograficznego.
"Na powierzchni ponad 850 m² zgromadzono tysiące eksponatów: strojów, obrazów, rzeźb, świątecznych dekoracji i rekwizytów. Są wśród nich fragmenty najcenniejszych kolekcji Muzeum – 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy, które zajęły przestrzeń antresoli.
Dla ich wyeksponowania tradycyjne gabloty zostały zastąpione taflami szkła, które tworzą witryny wielkiego showroomu z odświętną ludową garderobą. Wprowadzeniem do wystawy jest unikatowa kolekcja makiet tańców ludowych, natomiast jej rozwinięciem – galeria cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych, odsyłająca do estetycznych korzeni plastyki ludowej.
Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową, od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy. Stawia również pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej.
Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii podkreślają oryginalne podejście do tradycji ludowej, w którym rekwizyt, kolor i symbol są nie tylko tłem, oprawą, lecz także treścią kultury czasu świętowania. Wszystko to sprawia, że „Czas świętowania” jest jedną z najważniejszych wystaw poświęconych polskiemu i europejskiemu dziedzictwu kultur ludowych i zarazem ważnym głosem w dyskusji nad rolą etnograficznego dziedzictwa kultur." (
http://www.ethnomuseum.pl)
Justyna Opalińska