logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

Powiedz stary gdzieś ty był ?

-Powiedz stary gdzieś ty był ?
-Na Czerwonych Gitarach w Pro Futuro!

18 marca 2005 r. – Bohema Pro Futuro miała święcić swój pierwszy poważny tryumf. To właśnie nam przypadł w udziale niekwestionowany zaszczyt organizacji jubileuszowego koncertu z okazji 40-lecia pracy artystycznej kultowej grupy rockowej, legendy polskiej sceny muzycznej – Czerwonych Gitar.
 
Poza jubileuszem wieczór miał obfitować w liczne niespodzianki, takie jak : premiera nowej płyty p.t. „Czerwone Gitary O.K.”, konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy i publiczności, oraz impreza kulturalno – oświatowa w siedzibie Szkół Pro Futuro.
  
Dzień pod psem, czyli: „Ciągle pada, asfalt ulic jest dziś śliski jak brzuch ryby…”.
Cały piątek lało jak z cebra. Warszawa spłynęła wodą. Powódź, kataklizm, 2 godziny oczekiwania na taksówkę. Jedyną pociechą było to, że śnieg się rozpuścił i nie trzeba było odśnieżać. Marna to pociecha, bo fani zespołu i melomani polskiego bigbitu z opóźnieniem docierali do Klubu WAT. W pewnym momencie przestraszyliśmy się o frekwencję. Bez obaw! Kwadrans przed 2000 sala była pełna!
Imprezę rozpoczął młody, a chodzą też słuchy, że i wielce utalentowany, a już na pewno bardzo skromny konferansjer gospodarzy, który w imieniu Bohemy Pro Futuro powitał gości, oficjeli i widzów, ponarzekał na pogodę, zapowiadając wreszcie atrakcję miesiąca : -„Przed Państwem … Czerwoooooneeeee Gitaaaaaryyyyy !!!”
 
Ruszyli z kopyta, czyli: „Nie spoczniemy nim dojdziemy…”.
Zespół w nowym składzie zaatakował od pierwszego utworu, brawurowo wykonując swój pierwszy historyczny szlagier : „Ale Ty się boisz myszy”. Później było jeszcze ostrzej : „Łajba ma, miłość ma”, „Nikt na świecie nie wie, że się kocham w Ewie”, „Cztery pory roku” i wreszcie piękna kompozycja Seweryna Krajewskiego, do słów Agnieszki Osieckiej : „Nie spoczniemy nim dojdziemy”.
Tym sposobem w pół godziny zespół przeszedł 40-letnią wędrówkę, uwieńczoną spotkaniem jubileuszowym w gronie przyjaciół, w gościnnych progach Pro Futuro, o których Tom Bombadil i Frodo Baggins, gdyby mogli mówić, powiedzieliby, że jest to  : „ostatnie przyjazne miejsce na ziemi”.
Państwo wybaczą melancholijny ton tej wypowiedzi, lecz w aurze nastrojowej muzyki i pięknych tekstów, człowiek chcąc nie chcąc staje się poetą.
 
Nowe uderzenie, czyli: „Mam dla Ciebie nocy letniej sen…”.
Wprawdzie do lata jeszcze daleko, ale na scenie zrobiło się naprawdę gorąco. Po pierwsze za sprawą nieśmiertelnych weteranów: Jurka Skrzypczyka, Jurasa Koszeli, Henryka Zomerskiego, Bernarda Dornowskiego. Po drugie za sprawą młodych, ekstrawaganckich artystów : Mietka Wądołowskiego, Marka Kisielińskiego, Arka Wiśniewskiego, Piotra Bukartyka, Tomka Bastkowskiego, których twórczość złożyła się na drugą część koncertu. Nie wiedzieć czemu, w drugiej fazie koncertu największe owacje zebrali konferansjer i szatniarze legitymujący się wyższym wykształceniem. Można  tłumaczyć to tylko przynależnością całej trójki do legendarnej grupy o charakterze edukacyjno – sportowo – artystycznym znanej bliżej pod nazwą Pro Futuro. Dość powiedzieć, że zapowiedzi naszego człowieka zyskały nie tylko aplauz, ale i odzew w postaci zaproszeń do TVP, Radia i … Tygodnika NIE, zaś urok, wdzięk i kultura osobista szatniarzy sprawiła, że sprzedali prawie wszystkie płyty zespołu, nie zaniedbując swoich zwyczajnych – nadzwyczajnych obowiązków.
 
Czarną robotę odwalił jak zwykle Pan Dyrektor. Dlaczego czarną? To proste, ubrany w czarny garnitur, w towarzystwie typów o podobnej posturze i elegancji, dbał ochronę imprezy. Niestety w blasku reflektorów i władzy jaką daje dostęp do mikrofonu, nikt nie docenił naszego dzielnego szeryfa. Ale od czego są przyjaciele?! Konferansjer nawalił na całej linii … Dopiero redaktor naczelny strony internetowej Pro Futuro oddaje honor Panu Tomaszowi Różnickiemu i jego dzielnym studentom – zawodnikom sekcji judo. Byli tyleż profesjonalni co dyskretni i grzeczni. Pełen Szacunek!
 
„Czarne oczy masz, więc baw się razem z nami bo znów za rok matura!!!”
Gdy małoletni artyści ( lat około 30-tu ) się wyszumieli, do głosu ponownie doszła legenda. Największe hity Czerwonych Gitar wstrząsnęły Klubem. Ludzie nie wytrzymali, zerwali się z miejsc. Zaczęli tańczyć, skakać, śpiewać, machać marynarkami, welonami, chustami zdobiącymi szyje dam. Sygnał do zabawy dały nieocenione : Pani Doktor i Pani Psycholog. Z Pro Futuro oczywiście! A co?! A hity strzelały jeden po drugim : „Baw się razem z nami”, Dozwolone od lat osiemnastu”, „Czarne oczy masz, komu je dasz”, „Hej za rok matura”, „10 w skali Bouforta”. Bis gonił bis, aplauz pochłaniał aplauz.
 
Widząc wspaniałą zabawę, obcując z żywą legendą i współtworząc niepowtarzalną, magiczną atmosferę, pomyślałem, że przekroczyliśmy w Pro Futuro kolejną granicę. Granicę naszych dotychczasowych możliwości, zawieszając poprzeczkę wysoko, wyżej. Co tu dużo gadać – najwyżej.
Później były już tylko gratulacje, powinszowania, radość wspólnej zabawy na jubileuszowej imprezie o charakterze kulturalnym. Kuchnia w wykonaniu pań związanych z Pro Futuro odznaczała się kunsztem porównywalnym do skutecznej edukacji, sportowej rywalizacji i artystycznej uczty spod znaku jakości, którego nazwa zawiera się w łacińskiej sentencji Dla Przyszłości.
 
Wszystkim cudownym osobom związanym ze Szkołą, którzy po raz kolejny dokonali rzeczy niemożliwej, organizując w niespełna 3 tygodnie jubileuszowy koncert, promocję płyty, konferencję prasową i klimatyczny rockendrolowy bankiet powiem tylko jedno :
TO Z CZEGO INNI BYLIBY DUMNI, UWAŻAJĄC ZA SZCZYT SWOICH MOŻLIWOŚCI, DLA NAS KOCHANI POZOSTAJE CODZIENNĄ RUTYNOWĄ PRACĄ
TACY WŁAŚNIE JESTEŚMY
TEGO UCZYMY NASZYCH UCZNIÓW
WIERZYMY, ŻE MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ
WIERZYMY W TO BO WIARA TA JEST NASZYM DOŚWIADCZENIEM…
 
Kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Bohemę Pro Futuro:
 
12.04.2005 r. godz. 17:00
 
Premiera książki Jacka Dubois „A wszystko przez faraona” 
Klub WAT ul. Kaliskiego 25A w Warszawie
 
27.04.2005 r. godz. 17:00
 
Śpiewanie ze światową gwiazdą Jazzu – Urszulą Dudziak
Szkoła Pro Futuro ul. Kaliskiego 29A
 
5.05.2005 r. godz. 17:00
 
Spotkanie z Panią Agatą Konarską
Szkoła Pro Futuro ul. Kaliskiego 29A
 
9-13.05.2005 r.
 
Tydzień Kultury Europejskiej.
Stołeczne spotkania z osobowościami:
Tomasz Lis, Monika Olejnik, Adam Hanuszkiewicz,
Michał   Żebrowski, Grzegorz Warchoł, Edmund Staszczyk i inni.
 
31.05.2005 r. godz. 14:00
 
Spotkanie z rysownikiem, ojcem polskiego komiksu – Bohdanem Butenką
Comments are closed.