Co to jest savoir vivre?
Czym jest dobre wychowanie?
Jak elegancko zaprosić koleżankę do kina?
W jaki sposób nakryć do stołu?
Mowa sztućców, czyli jak skonfigurować noże i widelce na zakończenie posiłku?
Gdzie nie powinniśmy używać telefonu komórkowego?
Jakie zachowanie w stosunku do osób starszych nosi znamiona szacunku?
Komu ustępujemy miejsca w tramwaju?
Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczniowie szkół Pro Futuro w wewnętrznym konkursie „ Savoir vivre i dobrych manier ” zorganizowanym przez nauczycieli zatroskanych o kulturę osobistą, takt i ogładę naszych podopiecznych.
Okazało się, że sztuka dobrego wychowania jest jedną z naszych specjalności.
Uczniowie wręcz prześcigali się w udzielaniu poprawnych odpowiedzi i prezentacji zachowań i postaw godnych Wersalu i Cornegyhall.
Uczestników konkursu podzielono na trzy grupy:
klasy I-III szkoły podstawowej
klasy IV- VI również z podstawówki
klasy I-III gimnazjum
W Jury zasiadły same tuzy Pro Futuro. Dyrektor Tomasz Różnicki nie bez kozery porównywany przez uczniów do mistrza aparycji i elegancji – Jamesa Bonda. Pani Monika Ulaszewska, nasz szkolny odpowiednik portretu damy oraz pani Magdalena Mazurkiewicz na co dzień wykładająca ojczysty język savoir vivru – francuski.
W najmłodszej grupie naszych dam i gentelmanów bezkonkurencyjni okazali się pierwszacy reprezentowani przez doborowy duet: Sarę i Adasia. Pierwszoklasiści odpowiedzieli na wszystkie pytania zdobywając komplet 18 punktów.
W klasach IV- VI też górą byli najmłodsi. Kinga i Rafał zaimponowali zwłaszcza w scence dotyczącej eleganckiego zaproszenia młodej nieśmiałej damy na fascynujący pokaz w pobliskim Multikinie.
Mistrzem galanterii, wychowania i bon tonu nastolatków z została wspaniała młodzież z klasy III gimnazjum Maciek i Sandra.
Nie myślcie jednak, że pytania i zadania konkursowe miały jedynie charakter teoretyczny. Uczestnicy musieli zmierzyć się także z pytaniem: „Czy według ciebie, jesteś człowiekiem kulturalnym? ”Najlepszą ilustracją tej trudnej tezy będzie odpowiedź Maćka z II g: „Tego nie wiem. Na pewno się staram, a każdy nowy dzień jest w tej dziedzinie wielkim wyzwaniem z którym muszę się zmierzyć”.