Liczba pi to w przybliżeniu 3,14 a więc w amerykańskim zapisie to data 14 marca. Główne obchody odbywają się tradycyjnie w muzeum Eksploratorium w San Francisco. Zdaniem organizatorów, powinien być to dzień, w którym ludzie podkreślają jak ważna dla świata jest nauka. Ma być też sporo dobrej zabawy – ponieważ pi wymawia się po angielsku tak samo jak słowo "ciasto" – będzie więc nie tylko matematyka, ale także pizza i szarlotka.
Celebracje miały miejsce również w Pro Futuro. Uczniowie gimnazjum postanowili zaakcentować ten dzień w sposób szczególny – na piątkowych zajęciach z matematyki wyszukiwali informacji dotyczących liczby π(czym jest, jej rozwinięcie dziesiętne, pochodzenie, itp.), następnie stworzyli prezentacje o tej liczbie, a co niektórzy pokusili się nawet o wiersze na cześć liczby π:
Πsklę πękne πórka ma,
πechór πszo chodzi sam,
πsze πórem πsarz znany,
πerwszy πernik zjadł πes mały,
πłka z πłką poszła w tany,
πeje kogut nasz kochany,
πesek πeśni śπewa te,
a ja sobie pięknie śπę,
πekielnie πkantny πeprz,
przyprawiony ostro wieprz,
na πaninie gra πanista,
πano πanissimo, jest tego cała lista,
πeczarkowe πerogi,
jada πast srogi,
πjak πegus πje πwo,
psuje mu się przez to szkliwo,
πngwin πszczy π π π,
wszyscy znają liczbę π!!!
O tym, że stosunek długości okręgu do jego średnicy wynosi w przybliżeniu 3,14 wiedzieli już Babilończycy prawie 4 tysiące lat temu. Dziś dzięki komputerom pi obliczona jest z dokładnością do prawie trzech bilionów miejsc po przecinku; rekordzistą w zapamiętywaniu jest chiński ekspert Chao Lu, który potrafi wyrecytować bezbłędnie 67,890 jej cyfr. Dzień liczby pi zbiega się z rocznicą urodzin Alberta Einsteina.
Jolanta Krawczyk-Borkowska