Szkoły Pro Futuro objęły Złoty Patronat nad nowatorskim przedsięwzięciem na rynku edukacyjnym jakim jest Ogólnopolskie Forum Oświaty Niepublicznej– Spotkania z Nowoczesną Edukacją, które odbędzie się w dniach 18 -19 listopada b.r. na terenie centrum targowo– kongresowego w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 9.
Będzie to pierwsza i jedyna jak dotąd impreza konferencyjno – targowa w Polsce, która podejmie temat prywatnego szkolnictwa początkowego i średniego na tak szeroką skalę (od przedszkola po szkoły średnie) oraz całego, świetnie rozwijającego się „biznesu”, jaki wokół prywatnej edukacji się wytworzył. Stąd wypływa też misja OFON jaką jest zjednoczenie świata przedsiębiorców i prywatnego polskiego szkolnictwa wokół idei nowoczesnej, skutecznej i przyjaznej dziecku edukacji oraz bezpiecznego, radosnego dzieciństwa. Chcemy też pokazać – jak okazała i dynamiczna jest szeroko pojęta branża około edukacyjna, która często sama inspiruje rozwój prywatnej oświaty.
Honorowy Patronat nad Forum objęło Mazowieckie Kuratorium Oświaty.
Gośćmi Honorowymi oraz uczestnikami wykładów i paneli dyskusyjnych będą: Wiktor Osiatyński (prawnik konstytucjonalista, dr socjologii, dr hab. prawa i specjalista z zakresu konstytucjonalizmu i praw człowieka),
Robert Korzeniowski (Mistrz Olimpijski oraz Mistrz Świata w chodzie sportowym, a od 2005 r. Dyrektor Redakcji Sportowej w Telewizji Polskiej S.A), Urszula Dudziak (niezwykła wokalistka jazzowa), Jacek Dubois (autor pełnych humoru sensacyjno-fantastycznych powieści dla czytelników od 8 roku życia).
Podczas Forum odbędzie się debata pt. „Nowe podstawy programowe – lekarstwo czy placebo?” organizowana we współpracy z gazetą „Głos Nauczycielski”. Do uczestnictwa w debacie zaproszeni zostali: Anna Radziwiłł, Wiceminister Edukacji Narodowej, prof. Krzysztof Konarzewski, Ekspert ISP, Główny Koordynator prac nad podstawami, Piotr Marciszuk, Wiceprzewodniczący Polskiej Izby Książki, a także dr Marek Pawłowski.
Forum to również pole do popisu dla osób kreatywnych, które chcą mieć swój wkład w dynamicznie zmieniający się sektor edukacyjny. Dlatego też ogłoszone zostały konkursy, które zostaną rozstrzygnięte podczas forum, a najlepsi zostaną nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Obecnie trwają już trzy konkursy: „A ja wolę po lekcjach zostać w szkole”, „Moje wakacje bez rodziców” oraz „Czyste środowisko wokół mojej szkoły”. Są to konkursy adresowane do uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych oraz gimnazjów zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Portal „Interklasa.pl” ogłosił ponadto konkurs dla nauczycieli „Dlaczego warto uczestniczyć w targach OFON 2005”.
Organizatorzy Forum przygotowali także HAPPY HOURS, czas przeznaczony specjalnie dla wycieczek szkolnych. Jest to ponad godzinny program w którym zawiera się zwiedzanie Sali Targowej oraz wizyta w Krainie Urwisów gdzie na dzieci czeka masa atrakcji, m.in. pokaz papug, pokaz i ćwiczenia yogi i tai-chi, program „Zapnij mnie mamo”. Komenda Stołeczna Policji przygotowała prelekcje pt. „Bezpieczeństwo na drodze w szkole, poza szkołą, na podwórku” oraz „Karta rowerowa: organizacja i zasady egzaminu”. Dla młodszych dzieci odbędzie się wspólne czytanie pod hasłem ,,Czułe czytanki" przygotowane przez Fundację ,,Wokół Dziecka" i ,,Strefa Dzieci". Harcerze także przygotowali atrakcje dla najmłodszych, a będą to między innymi: malowanie, wycinanie i klejenie, gry zręcznościowe, malowanie buzi, i wiele innych.
Wystawcy i sponsorzy zadbali o to, aby każde dziecko opuściło targi z uśmiechem i przygotowali dla nich atrakcyjne upominki. Wśród klas, które po uprzednim zarejestrowaniu się, odwiedzą targi OFON 2005 rozlosowane zostaną bardzo atrakcyjne nagrody, a m.in. wstęp na wybrany film do kina.