logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

WARSZAWSKIE SPOTKANIA EUROPEJSKIE

WARSZAWSKIE SPOTKANIA EUROPEJSKIE W SZKOLE PRO FUTURO NA STARYM BEMOWIE
Wystawa polskich ilustratorów Tolkiena. Pokazy psich zaprzęgów i robotów mobilnych. Festiwal teatralny. Dzień kultury żydowskiej. Spotkania z artystami i dziennikarzami min: Urszulą Dudziak, Michałem Żebrowskim, Muńkiem Staszczykiem, Tomaszem Lisem.
 
To tylko część bogatego programu Tygodnia Kultury Europejskiej zorganizowanego przez Niepubliczny Zespół Edukacyjny Szkół Pro Futuro z Warszawy.
 
W dniach 9 – 13 maja 2005 r. na starym Bemowie, na pięknie położonych obiektach szkół Pro Futuro i Wojskowej Akademii Technicznej dzieci i młodzież stołecznych szkół wzięły aktywny udział w konkursach wiedzy: przyrodniczym, europejskim, językowym (English Games), festiwalu teatralnym i wokalnym, oraz przeglądach: literackim, plastycznym, fotograficznym i filmowym.
 
Warunkiem przystąpienia do projektu była przynależność do warszawskich szkół niepublicznych i zaprezentowanie swoich prac, talentów i umiejętności w trakcie dni europejskich. Ogółem w dziesięciu konkursach tematycznych wzięło udział przeszło 200 uczestników chłopców i dziewcząt. Pierwsze prace konkursowe organizatorzy otrzymali już dwa miesiące przed rozpoczęciem imprezy.
 
Pięć razy tyle gości odwiedziło szkołę i obiekty kulturalne WAT w trakcie samego Tygodnia Kultury Europejskiej. Czekały na nich pokazy, wystawy, warsztaty i spotkania z osobowościami z różnych dziedzin życia.
 
Największe zainteresowanie wzbudziła debata młodzieży z udziałem Tomasza Lisa, Muńka Staszczyka, Jacka Dubois pod roboczym tytułem: „Co z tą Polską?”. Siedmiuset młodych z warszawskich szkół dyskutowało o ważnych, choć często trudnych zagadnieniach, jakimi są miejsce Polski w Europie,  czym jest współczesny patriotyzm oraz o zadaniach, jakie stoją przed młodymi ludźmi na progu XXI wieku.
 
Dbając o wszystkich uczestników Tygodnia Kultury Europejskiej gospodarze przygotowali także strawę dla ciała. Zgodnie z obyczajami panującymi w Pro Futuro, każdy dzień kończył się tradycyjnym grillowaniem w zielonych ogrodach szkoły. Wpisując Tydzień Kultury Europejskiej w kalendarz roku szkolnego warszawskich szkół, organizatorzy wykazali się historyczną intuicją. Zakończenie Tygodnia Kultury Europejskiej przypadł na rozpoczynający się w Warszawie szczyt Rady Europy, którego preludium stanowiła parada Schumana, w czasie, której ulicami miasta przeszły tysiące młodych ludzi manifestując radość z przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz poparcie dla przemian demokratycznych na Ukrainie i Białorusi.
Zdjęcie do artykułu

w152.jpg

Comments are closed.