Moja droga PRO FUTURO – warsztaty rozwojowe dla 3 gimnazjum

Nazywam się Julia Kawalec i jestem nowym psychologiem szkolnym w Pro futuro. Moją pracę zaczęłam od zorganizowania warsztatów rozwojowych dla różnych klas – na pierwszy ogień poszła klasa 3 gimnazjum.

Warsztaty nazwałam Moja droga PRO FUTURO – gdyż ich celem było skierowanie wzroku uczniów ku przyszłości, która wykracza poza mury gimnazjalne. Zastanawialiśmy się wspólnie co składa się na sukces, czy też powodzenie życiowe. Padało wiele mądrych odpowiedzi – że sukces to praca, w której się spełniasz, to wychowanie syna (córki też :-)) czy zarabianie tyle, by Twoje dzieci mogły realizować marzenia… Zaproponowałam taką myśl: sukces = wiara w siebie + jasny cel.

Rozpoczęliśmy od budowania wiary w siebie. Uczniowie wypisywali na kartkach: to, co sprawia im przyjemność, co umieją robić, w czym widzą sens, a także jakie mają zalety. Ten kwartet: przyjemności, umiejętności, mocne strony oraz sens – dobrze oddaje czym jest życiowe spełnienie. Kolejnym krokiem budowania wiary w siebie było dowiedzenie się co myślą o mnie inni – nakleiliśmy sobie kartki na plecy, na których reszta klasy miała wypisywać co lubi i ceni w danej osobie.

Podpatrywałam co pisali uczniowie i widać, że jest to klasa, która naprawdę darzy siebie dużą sympatią – nie było nikogo z „pustą kartką” tzn. nie było osoby o której nie można by było powiedzieć dobrego słowa.

W drugiej części zastanawialiśmy się nad życiowymi celami – do tego wykorzystaliśmy fotosymbole – czyli zalaminowane wieloznaczne obrazki. Każdy miał za zadanie wybrać kilka i opowiedzieć klasie co pragnie osiągnąć w najbliższym czasie. Byłam pod wrażeniem głębi wypowiedzi i tego, że nikt w gruncie rzeczy nie wstydził się mówić prosto z serca nawet np. o tym, że marzy o wielkiej miłości, drugiej osobie, która zawsze będzie przy nim itp.

Z pewnością jeszcze zdążę odwiedzić tę klasę zanim pofrunie w świat 🙂

Julia Kawalec,
psycholog