Nowe spojrzenie na języki obce w Pro Futuro

W celu poprawienia jakości nauczania języków obcych w szkole dyrekcja i właściciele Pro Futuro postanowili powołać nową grupę metodyczną.

Przejmie ona nadzór nad dalszym kształceniem językowym uczniów szkół Pro Futuro. Dyrektorem do spraw języków obcych został pan Jacek Orłowski, który zaprosił do współpracy metodyków językowych z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszym krokiem w kierunku poprawy będzie przeprowadzenie testów kompetencji, mających na celu ustalenie aktualnego poziomu wiedzy językowej. W drugim tygodniu semestru wiosennego uczniowie napiszą testy z języka angielskiego, których wynik nie będzie miał wpływu na oceny. Następne w kolejności testy, sprawdzą języki niemiecki i francuski. Badania będą informacją dla nauczycieli i metodyków. Następny etap to modyfikacja programu nauczania. Zmiany zostaną przeprowadzone aby podnieść kompetencje językowe- z naciskiem na komunikację i przełamanie bariery językowej.

Zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy dydaktycznych i multimedialnych pomoże uczniom oraz nauczycielom w pogłębianiu wiedzy językowej.

Od semestru wiosennego planujemy utworzenie nieodpłatnych popołudniowych kół językowych: „konwersatorium”, na których uczniowie uzyskają możliwość rozwijania swoich umiejętności konwersacyjnych.

Celem grupy metodycznej jest stworzenie atmosfery językowej komunikacji w szkole. „Chcielibyśmy, żeby dzieci oraz młodzież mogły swobodnie porozumiewać się w językach obcych w codziennych sytuacjach: także na przerwach i z nauczycielami.”- mówi dyrektor do spraw języków obcych, pan Jacek Orłowski. „Zaczniemy od angielskiego by potem przejść do niemieckiego i francuskiego.”

W okresie wakacyjnym uczniowie uzyskają możliwość nauki języków obcych na obozach w Polsce oraz Anglii, Francji, Niemczech.

Przy szkołach PRO FUTURO powstała także Szkoła Języków Obcych LINGUA PRO FUTURO, która będzie wspomagać szkoły PRO FUTURO materiałami oraz pomysłami w kwestiach językowych. Szkoła językopwa będzie dodatkową możliwością dla uczniów, którzy uważają języki obce za swoją pasję. Proponujemy także zajęcia dla rodziców. Będą oni mogli dać przykład swoim dzieciom jak należy uczyć się języków obcych.