logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

Obrazy Jana Matejki

W dniu 29 października 3a czyli my pojechaliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie oglądaliśmy obrazy Jana Matejko. Gdy dotarliśmy na miejsce, przeszliśmy się jeszcze po innej Sali. Jak wróciliśmy na korytarz to już czekała na nas pani przewodnik. Poszliśmy do dużej sali, w której pani kazała nam usiąść na kanapie. Widzieliśmy wielki obraz, który miał 10:5 metrów. To był obraz pod tytułem „Bitwa pod Grunwaldem”. Matejko malował obraz 4 lata, ale okres ten można przedłużyć o okres przygotowań i wykonywania szkiców.
W walce brały udział wojska polskie, a im pomagała Litwa. W samym centrum obrazu stoi książę litewski – Witold, a w prawym górnym rogu jest polski król Władysław Jagiełło. Obok księcia walczył Mistrz krzyżacki Urlich von Jungingen. W niebie, w chmurach kiepsko widoczny jest święty biskup Stanisław. Po prawej stronie udział w bitwie bierze rycerz Zawisza Czarny. 
Potem oglądaliśmy autoportret malarza, na którym było widać, że lubił czytać.
Matejko miał żonę – Teodorę. Namalował ją w sukni ślubnej. Matejko w tajemnicy przed żoną malował innym  po dwa, trzy portrety. Gdy żona się o tym dowiedziała z zazdrości spaliła swój portret w sukni. Później gdy się pogodzili Jan namalował drugi obraz, ale nie tak  ładny, gdyż suknia ślubna była już poszarzała, a i Teodora starsza i mniej urodziwa. 
Jan namalował portrety swoich dzieci: Tadka, Helenki i Beatki.
Oglądaliśmy jeszcze trochę innych malowideł. Wszystkie były przepiękne. Cała wycieczka bardzo mi się podobała. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. 
Naomi 
 
W dniu 29 października 2008 roku uczniowie klasy 3a byli w Muzeum Narodowym. Rozmawialiśmy o Janie Matejko i jego obrazach. Jeden z nich jest największy. Nazywa się „Bitwa pod Grunwaldem. Obraz ma 10 metrów na 5 metrów. Pokazana jest na nim bitwa Polaków z Krzyżakami oraz wielki Książe litewski, który pomagał Polakom. Mistrzem Krzyżaków był Urlich van Jungingen. Później rozwiązywaliśmy krzyżówkę związaną z Janem Matejko. Szkoda, że lekcja się skończyła.
Dagmara

29 października 2008 roku klasa 3a pojechała do Muzeum narodowego. Mieliśmy tam lekcje o Janie Matejko. Oglądaliśmy tam obraz, który był największym dziełem malarza. Jego wymiary to 10 na 5 metrów. Nazywa się Bitwa pod Grunwaldem. Pani opowiedziała nam o technikach malowania na przykład autoportrety i kryptoautoportrety . Następnie po zakończonej lekcji przewodniczka dała nam krzyżówki.
Potem już musieliśmy wracać do szkoły.
Tadzio

29 października, czyli wczoraj poszliśmy do Muzeum narodowego na lekcję o Janie Matejko. Na początku pani opowiedziała o największym obrazie Polski czyli o „Bitwie pod Grunwaldem”. Miał on wielkość 10:5 metrów. Autoportret był następnym malowidłem, które oglądaliśmy. Potem były inne obrazy. Nie będę ich wymieniał bo to by bardzo długo trwało. Jak już obejrzeliśmy obrazy to skierowaliśmy się do wyjścia i pojechaliśmy do szkoły. Było bardzo fajnie.
Michał

29 października byliśmy w Muzeum Narodowym. Pojechaliśmy tam autobusem. Oglądaliśmy egipskie mumie, różne wazony ale przede wszystkim obrazy Jana Matejki. Najpierw oglądaliśmy obraz Bitwa pod Grunwaldem, który ma rozmiar 5:10 metrów (oryginalny).
Potem „Autoportret”, ”Wciąganie dzwonu”, „Dzieci Matejki”, „Portret żony Matejki”, „Kazanie Skargi”, i „Portret Błazna Stańczyka”. Jan Matejko prawie w każdy obraz wstawiał swoją twarz. Na koniec dostaliśmy krzyżówki. Było bardzo fajnie.
Leon

W dniu 29 października byliśmy w Muzeum Narodowym. Oglądaliśmy obrazy Jana Matejki. Pierwsze jego malowidło, które zauważyliśmy przedstawiało Bitwę pod Grunwaldem. Potem zobaczyliśmy autoportret malarza. Pani przewodnik o Janie Matejce mówiła bardzo dużo. Następnie doszliśmy do obrazu, gdzie było namalowane wieszanie dzwonu i zebranej wokół tego wydarzenia rodziny królewskiej. Widać było, że tam jest król Zygmunt z królową Boną. Dookoła nich byli dworzanie oraz królewskie dzieci. Ostatni obraz, który opiszę są to dzieciaki Jana Matejki i jego żony Teodory. Ich ulubieńcy mieli na imię Tadeusz, Beata i Helena. Chciałabym do takiego muzeum pojechać jeszcze raz.
Gabrysia

29 października 2008 roku pojechaliśmy do Muzeum Narodowego obejrzeć obrazy Jana Matejki. Najpierw zobaczyliśmy największy obraz „Bitwa pod Grunwaldem”. Następnie przeszliśmy do „Autoportretu” Jana Matejki. Potem obejrzeliśmy dzieło sztuki pod tytułem „Wieszanie dzwonu”. Ten obraz był podzielony na dwie części. Pani nam opowiedziała, że w niektórych obrazach były umieszczone kryptoautoportrety. Żoną Jana byłą Teodora.
Następnie wróciliśmy do szkoły. Wszystkim się podobało.
Marcel

29 października  pojechaliśmy do Muzeum Narodowego żeby oglądać obrazy Jana Matejki. Gdy weszliśmy do pokoju z obrazami malarza usiedliśmy na kanapie i pani przewodniczka opowiedziała o Bitwie pod Grunwaldem. Jan Matejko umieścił siebie na „Autoportrecie”. Po tym oglądaliśmy „zawieszenie dzwonu”. Później był portret trójki dzieci Jana Matejki. Gdy pani skończyła opowiadać podeszliśmy do portretu żony malarza. Po tym przewodniczka opowiedziała o „Stańczyku”. Na koniec pani rozdała krzyżówki.
Bardzo podobała mi się wycieczka. 
Mikołaj
PIMG0008.JPG
PIMG0001.JPG
PIMG0009.JPG
PIMG0010.JPG
PIMG0011.JPG
PIMG0007.JPG
PIMG0006.JPG
PIMG0002.JPG
PIMG0003.JPG
PIMG0004.JPG
PIMG0005.JPG
Zdjęcie do artykułu

PIMG0002.JPG

Comments are closed.