logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

sekretariat@profuturo.edu.pl

ul. Przyszłości 4

05-082 Blizne Łaszcz.

Poniedziałek - Piątek

8.00-17.00 | Sekretariat

7.30-18.30 | Szkoła

logo

tel. (22) 861-31-30

kom. 608-355-172

ul. Kaliskiego 29A

01-476 Warszawa

07:30 - 18:30

Pon. - Pt.

Zielona szkoła w Orzechowie

Szanowni Państwo …
Mamy przyjemność przedstawić Państwu ofertę zielonej szkoły w Orzechowie niedaleko Słupska, w terminie od 5-10 czerwca 2006r. Programy wycieczek zostały opracowane tak, by łączyły edukację z rekreacją i zabawą, co ułatwia przyswajanie nauki w terenie.
 
Orzechowo:
Ośrodek Szkoleniowo-wypoczynkowy w Orzechowie Morskim położony jest ok. 250m od morza w pięknym liściasto-iglastym borze. Należy do Nadleśnictwa Ustka. Pokoje o bardzo wysokim standardzie, wszystkie z łazienkami. W ośrodku znajduje się świetlica, sale do zajęć szkoleniowych i dydaktycznych. Na zewnątrz kort, boiska, plac zabaw. Ośrodek jest ogrodzony. W okresie Zielonej Szkoły, cały ośrodek jest wynajęty dla Szkoły.
 
Ścieżka przyrodnicza:
„Orzechowska wydma” liczy 2,8 km. Unikalna trasa wiedzie spod ośrodka przez wydmę, poprzez szczyt wyniesiony na 23m oraz nadmorski bór bażynowy. Malowniczość tego miejsca podkreśla płynąca wzdłuż rzeka Orzechówka. Można tu na niewielkim obszarze spotkać liczne zwierzęta, ptaki oraz unikalną florę. Charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze są omówione na tablicach informacyjnych rozmieszczonych wzdłuż trasy ścieżki.
 
Ofertę wzbogacą zajęcia ruchowe również w jęz. angielskim ( aerobic, tenis)
Koszt całej sześciodniowej wyprawy wynosi 590 zł.
Wpłaty do 12 maja 2006r.Zielona szkoła ma w terenie pokazać to, czego w czterech ścianach się nie da. A zatem jadąc nad morze nie można ignorować tego, co daje natura i otoczenie. Chcemy pokazać i zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, przeszłość geologiczną zbiornika, jakim jest morze, powstanie różnych typów nabrzeża, skład botaniczny lasów nadmorskich itp. Codzienne zajęcia z jęz. angielskiego prowadzone metodami warsztatowymi wzbogacą wiadomości i umiejętności językowe dzieci.
 
Szczegółowy rozkład zajęć dydaktycznych i zaplanowanych wycieczek dostępny w sekretariacie szkoły, lub u Małgorzaty Olszówki – odpowiedzialnej za projekt zielonej szkoły.
 
Pięć dni, poczynając od 5 czerwca rezerwujemy na naukę w terenie. Ten czerwcowy wyjazd to nie wycieczka, nie biwak ,ale szkoła na kółkach. Wyruszamy w podróż aby na własne oczy zobaczyć, własną ręką dotknąć i własnym noskiem poczuć zapach morza, atmosferę pustych plaż, lasów sosnowych, wydm nadmorskich. Co roku poznawać będziemy inne miejsca, inne okolice, różnorodność ojczystego krajobrazu i jego osobliwości.
 
Każda klasa ma w programie realizację własnego programu dydaktycznego. Zamieniamy więc tylko pomieszczenia klasowe na otwarty świat natury. Czeka na nas bodaj najpiękniejszy fragment wybrzeża bałtyckiego z wysokimi klifami, z unikalną 5km ścieżką poznawczą o charakterze geologiczno – przyrodniczym, czyste piaszczyste plaże, wydmy ruchome oraz fauna i flora Słowińskiego parku narodowego.
 
Pasjonat bursztynu, od lat tropiący ślady zaklęte w zastygłej żywicy opowie nam o swoich odkryciach, pracownik lasów wprowadzi nas w tajniki swojej pracy w środowisku lasów sosnowo-bukowych nękanych wiatrami morskimi. W skansenie Kluki podglądniemy jak dawniej wyplatano kosze, przyjrzymy się procesowi wyrabiania masła dawniej, obejrzymy stare domostwa Kaszubów, posłuchamy kapeli kaszubskiej, skosztujemy chleba wypiekanego w wiekowym piecu chlebowym.
Odkryjemy plenery malarskie, przećwiczymy nowe techniki literackie: od reportażu przez esej, zanalizujemy typy wybrzeży, rodzaje skał, nazwiemy drzewa, policzymy ziarenka piasku na plaży, poznamy bliżej twórczość Witkacego ,której dużym zbiorem sławi się Muzeum Pomorza Środkowego. Będzie dużo naukowych, poznawczych odkryć i satysfakcji dotykania nieznanego. Nawet doskonalenie umiejętności matematycznych odbywać się będzie z muszelką w tle: liczyć będziemy tylko krople wody morskiej, prędkość wiatru nad morzem i stosunek ilości piasku na plaży do ilości gwiazd na niebie.
 
Na naszą wyprawę planujemy wyruszyć pociągiem. Dla wielu z nas będzie to pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Dowiemy się jak postępować z bagażem, jak należy zadbać o najmłodszych i potrzebujących pomocy, kiedy i jak wypatrywać końca podróży, jak się do niego przygotować, no i jak wygląda bilet uprawniający do przejazdu.
Taki wyjazd szkolny ma nie tylko walory poznawcze, planujemy bowiem warsztaty wspierające nasze dzieci w integracji grupowej, zarazimy radością wynikającą z samodzielności, uwrażliwimy na pomoc młodszym.
 
Nie ma w naszym precyzyjnym planie miejsca na leniuchowanie – jedziemy zdobywać wiedzę ,uczyć się! Odpoczywać będziemy aktywnie w czasie międzyklasowych rozgrywek, ćwicząc gardła w gromkim śpiewie. Proszę słuchać-może nas usłyszycie. Liczymy ,że do projektu „zielona szkoła” włączą się wszyscy uczniowie.
 
Drodzy rodzice życzcie nam szerokiej wiedzy!
Zdjęcie do artykułu

Obraz039_small.gif

Comments are closed.